Drogart priporoča: Ostani s svojo družbo, ne soliraj na žuru!
Na žuru smo bolj varni, če se držimo svoje družbe. Ne soliraj! Soliranje oz. odmik od družbe prijateljev na žuru, lahko vodi v težave.
Pod vplivom alkohola je oseba lahko bolj ranljiva in dovzetna za nesreče. Več kot oseba spije, težje zazna potencialno nevarne situacije ali sama povzroči nekaj tveganega.
Kakšen je vpliv alkohola?
Tako kot narašča koncentracija alkohola v krvi, tako narašča tudi tveganje za nesreče. Alkohol vpliva na telesne odzive, upočasni delovanje možganov, kar pomeni, da ima oseba več možnosti za nesrečo, saj ni tako odzivna, reakcijski čas je daljši.
Iz tega izhaja, da lahko uživanje alkoholnih pijač:
- vpliva na presojo in sklepanje,
- upočasni odzivnost,
- vpliva na ravnotežje in koordinacijo,
- vpliva na vid in sluh,
- povzroči izgubo koncentracije in občutek zaspanosti.
Večja verjetnost nastane:
- za izgubo ključev in telefona,
- za padec ali poškodbo,
- za prepir ali pretep,
- za kakršenkoli zaplet v prometu.
Napotki za varnost, da ostane družba skupaj:
- Whatsapp: priporočljivo je imeti stike z vsemi prijatelji skozi celo noč. Dobro je narediti skupinski pogovor na Whatsappu, kjer se lahko med drugim preveri, da so vsi prijatelji prišli srečno domov.
- Zbirno mesto: če klub ali prostor, kjer poteka zabava, nima WIFI-ja, je predhodno dogovorjeno zbirno mesto dobra rešitev. V primeru, da se nekdo izgubi, se odpravi na zbirno mesto, kjer ga prijatelji počakajo.
- Druženje z družbo prijateljev: najboljši izkoristek večera je, ko se skupina prijateljev drži skupaj celo noč žuranja.
- Varna pot domov: pot domov je dobro planirati že ob izhodu oziroma začetku skupnega večera. Delitev skupnega prevoza domov s taksijem ali s starši so najboljše rešitve, lahko pa se izkoristi javni prevoz, v kolikor je na voljo.
Prispevek je napisala: Tanja Drole, Združenje DrogArt, program Izberi sam.